Rosacea – objawy i sposoby leczenia

Rosacea - objawy i sposoby leczenia

Rosacea to choroba skóry, która skutkuje czerwonymi plamami na twarzy. Niektórzy pacjenci doświadczają również suchości lub gorąca twarzy. Inne objawy trądziku różowatego to kłucie, pieczenie i „rumieniec”. Widoczne naczynia krwionośne mogą być obecne na czole i w dolnej części policzków.

Symptomy

Niektóre osoby mają wiele objawów trądziku różowatego, w tym częste rumieńce i zaczerwienienia. Mogą również doświadczać uporczywego zaczerwienienia twarzy, które przypomina oparzenia słoneczne. Mogą również pojawić się małe, czerwone, stałe guzki i wypełnione ropą pryszcze. W przeciwieństwie do trądziku, te guzki nie mają zaskórników lub białych wągrów, a małe naczynia krwionośne mogą stać się widoczne – ta myśl pochodzi od autora strony animals-projekt.cz. Jeśli którykolwiek z tych objawów brzmi znajomo, należy koniecznie udać się do dermatologa.

Nos i oczy mogą być również dotknięte trądzikiem różowatym. Na nosie mogą pojawić się rozszerzone małe naczynia krwionośne, nadając mu bulwiasty wygląd. W zaawansowanych stadiach trądziku różowatego może on nawet powodować szpecące narośle na nosie i policzkach. W takich przypadkach konieczna może być korekta chirurgiczna.

Rosacea jest przewlekłą chorobą skóry dotyczącą przede wszystkim środkowej części twarzy. Charakteryzuje się remisjami i zaostrzeniami i zazwyczaj rozpoczyna się w późnych latach dwudziestych. Objawy mogą być różne, od łagodnych do ciężkich, ale zazwyczaj dotyczą twarzy i policzków. W niektórych przypadkach mogą obejmować również skórę głowy i szyję.

Jeśli cierpisz na trądzik różowaty, ważne jest, abyś omówił ze swoim lekarzem styl życia i czynniki środowiskowe, które go wywołują. Pomocna może być dieta przeciwzapalna. Inną opcją jest wizyta u dermatologa w celu przeprowadzenia terapii laserowej. Procedura ta może zmniejszyć rozmiar naczyń krwionośnych na twarzy i usunąć nadmiar skóry wokół nosa. Ważne jest, aby prowadzić dziennik trądziku różowatego, aby zidentyfikować wyzwalacze. Dziennik powinien zawierać informacje o diecie, aktywności i ekspozycji na gorące lub zimne temperatury.

Trądzik różowaty występuje częściej u osób o jasnej karnacji, ale osoby o ciemniejszej karnacji również mogą być nim dotknięte. Objawy są łatwe do zauważenia u osób o jasnej karnacji. Symptomy trądziku różowatego obejmują uporczywe przebarwienia skóry, które są wynikiem rozszerzania się drobnych naczyń krwionośnych blisko powierzchni skóry. Skóra może również pogrubiać się od nadmiaru tkanki skórnej. Ta pogrubiona skóra często powoduje wyboisty wygląd na nosie i policzkach, znany jako rhinophyma. Powoduje również rumieńce i może rozprzestrzeniać się na szyję i klatkę piersiową.

Trądzik różowaty ma kilka różnych typów. Istnieją dwa rodzaje trądziku różowatego: rumieniowo-grudkowy i grudkowo-krostkowy. Ten ostatni charakteryzuje się zaczerwienieniem i krostami. Rosacea wpływa również na powieki i rogówkę. Choć trądzik różowaty nie jest zaraźliwy, może być bardzo niekomfortowy. Jeśli Twój trądzik różowaty jest wystarczająco poważny, możesz rozważyć poddanie się leczeniu antybiotykami.

Przyczyny

Osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny unikać pewnych czynników wyzwalających oraz utrzymywać swoją skórę w czystości i nawilżeniu. Należy również unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Ważne jest stosowanie silnego filtra przeciwsłonecznego każdego dnia. Chłodna pogoda może również pogorszyć Twój stan. Dlatego ogranicz swój czas na zewnątrz podczas zimy lub upałów. Powinieneś również ograniczyć spożycie pikantnych i sfermentowanych pokarmów. Pokarmy bogate w błonnik, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3 są pomocne dla osób cierpiących na trądzik różowaty. Podobnie, unikaj przejadania się słodyczami, skrobią i mlekiem krowim.

Jeśli podejrzewasz, że masz trądzik różowaty, udaj się do swojego lekarza. Lekarz zapyta Cię o Twoje objawy i historię zdrowia. Przeprowadzi również badanie fizyczne, które obejmie badanie skóry i oczu. Lekarz może również przepisać leki doustne. Jednym z takich leków jest Oracea. Lek ten jest środkiem przeciwzapalnym i jest często przepisywany osobom cierpiącym na trądzik różowaty. Jego niska dawka zapobiega oporności bakterii.

Rosacea jest częstą chorobą skóry, która może dotyczyć twarzy. Wpływa on na skórę i otaczające ją tkanki i może powodować zaczerwienienie twarzy. W ciężkich przypadkach skóra twarzy może stać się bolesna i zaogniona. Może to również powodować wysypkę. Objawy różnią się w zależności od osoby, ale ogólnie rzecz biorąc, osoby z trądzikiem różowatym doświadczają zaczerwienienia twarzy i wysypki. Czasami w dotkniętych miejscach pojawiają się wypełnione ropą guzki i pryszcze.

Niektóre pokarmy mogą wywołać trądzik różowaty. Osoby o jasnej karnacji są bardziej narażone na tę chorobę. Pikantne jedzenie może również pogorszyć objawy. Pikantne potrawy zawierają substancję chemiczną zwaną kapsaicyną, która powoduje zaczerwienienie skóry. Również ekstremalna pogoda może pogorszyć ten stan. Jeśli cierpisz na trądzik różowaty, staraj się ograniczyć ekspozycję na zimną pogodę lub nadmierne słońce.

Genetyka może również odgrywać rolę w trądziku różowatym. Naukowcy ze Stanford Medicine odkryli, że pewne obszary genomu są związane z tym schorzeniem. Niektórzy badacze uważają, że oznacza to, iż trądzik różowaty jest spowodowany genetyką. Jeśli twój kod genetyczny zawiera markery genów, które prowadzą do trądziku różowatego, prawdopodobnie rozwinie się u ciebie ten stan.

Zabiegi

Zabiegi na trądzik różowaty są dostępne w celu złagodzenia objawów tej powszechnej choroby skóry. Zabiegi mogą poprawić wygląd skóry oraz zmniejszyć zaczerwienienie i nierówności występujące na twarzy. Stan ten może również powodować bolesność w oczach. Najlepszym sposobem leczenia trądziku różowatego jest konsultacja z lekarzem, który może przepisać różne leki.

Zabiegi na trądzik różowaty mogą obejmować kremy miejscowe, antybiotyki i chirurgię laserową. Dermatolog może również przepisać leki na receptę, aby zminimalizować zaczerwienienia i wypryski. Antybiotyki mogą pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia spowodowanego pękniętymi naczyniami krwionośnymi i mogą być stosowane w celu zapobiegania powstawaniu wyprysków. Intensywne światło pulsacyjne i chirurgia laserowa są również dostępne w leczeniu trądziku różowatego. Ponadto, pacjenci mogą stosować produkty do skóry wrażliwej i nosić kapelusze z szerokim rondem. Codziennie powinni stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o wartości SPF 30 lub wyższej oraz używać kremu nawilżającego zawierającego filtr przeciwsłoneczny.

Zarówno kwas azelainowy, jak i metronidazol mogą pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia i stanu zapalnego wywołanego przez chorobę. Oba zabiegi są skuteczne w zmniejszaniu zaczerwienienia, choć powodują łagodne podrażnienie skóry i swędzenie. Leki te wymagają kilku tygodni do pracy, a wyniki są zwykle widoczne po trzech do sześciu tygodni stosowania. Niektóre z działań niepożądanych tych leków obejmują swędzenie, pieczenie lub zasinienie, ale objawy te nie są na tyle poważne, aby ograniczyć ich stosowanie.

Chociaż środki farmakologiczne pozostają najpopularniejszym sposobem leczenia trądziku różowatego, terapie oparte na świetle stają się coraz bardziej popularne. Jednak terapie oparte na świetle nie są dobrze zbadane i istnieje niewiele randomizowanych badań kontrolowanych, które potwierdzają ich skuteczność. Przegląd Cochrane dotyczący interwencji w trądziku różowatym wykazał, że niektóre leki i terapie mogą zmniejszyć liczbę pryszczy i poprawić nasilenie zaczerwienienia.

Laserowy resurfacing skóry wykorzystuje laser do usuwania górnej warstwy skóry, co pobudza organizm do produkcji kolagenu. Peelingi chemiczne wykorzystują określone substancje chemiczne, takie jak fenol lub kwas trójchlorooctowy, do usuwania górnej warstwy skóry twarzy. Dermabrazja to inny sposób na usunięcie górnej warstwy skóry.

Oprócz zabiegów miejscowych, lekarze mogą przepisać doustne antybiotyki. W niektórych przypadkach, doustne antybiotyki mogą pomóc oczyścić trądzik różowaty.

Zapobieganie

Ekspozycja na słońce jest największym czynnikiem wyzwalającym trądzik różowaty, więc chroń swoją skórę przed słońcem, stosując krem do opalania o szerokim spektrum działania z filtrem SPF 30 lub wyższym. Możesz także spróbować odzieży chroniącej przed słońcem, takiej jak kapelusze z szerokim rondem lub okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV. Powinieneś także codziennie stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o wartości SPF 15 lub wyższej i znaleźć krem nawilżający, który również zawiera SPF.

Unikanie gorących i pikantnych potraw również pomoże Ci uniknąć zaostrzenia trądziku różowatego. Ogranicz także ilość wypijanego alkoholu. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli pijesz czerwone wino, które zaostrza ten stan. Z kolei zimne napoje są znacznie korzystniejsze. Picie tylko jednej lampki wina dziennie również może pomóc w zapobieganiu epidemii.

Dieta bogata w witaminę B-12 jest jednym ze sposobów zapobiegania trądzikowi różowatemu. Jednak zbyt duża ilość niacyny może powodować rumieńce. Poziom witaminy D również może odgrywać rolę. Oprócz spożywania pokarmów bogatych w witaminę D, należy również pamiętać o pokarmach, które wywołują trądzik różowaty. Wreszcie, czynnikiem przyczyniającym się do tego może być stan zdrowia Twoich jelit.

Kolejnym ważnym krokiem w zapobieganiu trądzikowi różowatemu jest unikanie ekspozycji na światło słoneczne. Promienie UV emitowane przez słońce mogą powodować zaczerwienienie i stan zapalny skóry. Nadmierna ekspozycja na słońce może również zaostrzyć ten stan. Unikaj pocierania twarzy ostrymi, ścierającymi produktami i unikaj nadmiernej ilości alkoholu. Należy również unikać spożywania pikantnych potraw i brania gorących kąpieli.

Istnieje kilka podtypów trądziku różowatego. Każdy z nich ma inne objawy i przyczyny. W ciężkich przypadkach skóra wokół nosa może obrzęknąć i pojawić się na niej guzki. Ponadto, trądzik różowaty może skutkować małymi, czerwonymi, wypełnionymi ropą krostkami, które pojawiają się na nosie. Nasilenie trądziku różowatego może również wpływać na Twój wzrok.

W niedawnym badaniu stwierdzono, że nadmierne stosowanie makijażu i środków do mycia twarzy może wywołać rozwój trądziku różowatego. Regularne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym i delikatnego kremu nawilżającego może pomóc.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *