Jak leczyć trądzik po 30 roku życia – kilka sposobów

Jak leczyć trądzik po 30 roku życia - kilka sposobów

Jeśli masz uporczywy problem z trądzikiem i chcesz wiedzieć, jak go leczyć, być może będziesz musiał zmienić swój styl życia i zmienić dietę. Unikanie dotykania lub wybierania podatnych obszarów skóry jest ważnym pierwszym krokiem do pozbycia się trądziku. Możesz również unikać miejscowych antybiotyków i niektórych pokarmów.

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z idealnebuty.pl

Unikaj dotykania lub zbierania obszarów podatnych na trądzik

Być może słyszałaś, że dotykanie lub zbieranie obszarów podatnych na trądzik może powodować więcej wykwitów. Dzieje się tak dlatego, że twoje ręce mogą być siedliskiem bakterii, które mogą zatkać twoje pory. Dotykanie twarzy jest nie tylko kłopotliwe, ale może również pogorszyć trądzik. Dlatego ważne jest, aby unikać dotykania twarzy tak często, jak to możliwe.

Leki są dostępne na rynku w celu leczenia trądziku. Możesz ich używać do leczenia łagodnych i umiarkowanych przypadków. Jednak jeśli twój trądzik jest ciężki, możesz potrzebować silniejszych kremów, które muszą być przepisane przez lekarza. Ponadto, unikaj dotykania lub wybierania miejsc podatnych na trądzik, ponieważ może to prowadzić do powstania trwałych blizn.

Unikaj pewnych pokarmów

Istnieją pewne pokarmy, które powodują trądzik i których należy unikać za wszelką cenę. Należą do nich pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczów trans i nasyconych. Te pokarmy powodują stan zapalny w organizmie i są często spotykane w przetworzonej żywności i smażonych potraw. One również zatykają pory. Na szczęście istnieje kilka prostych i niedrogich sposobów, aby ich unikać.

Unikanie produktów mlecznych i przetworzonych cukrów to pierwszy krok. Jedzenie pełnych ziaren pomoże utrzymać trądzik na dystans. Ponadto, spożywanie dużej ilości owoców i warzyw może pomóc w zapobieganiu zaostrzeniom trądziku.

Unikaj antybiotyków stosowanych miejscowo

Chociaż antybiotyki istnieją od dawna, mogą mieć negatywne skutki uboczne. Oprócz powodowania skutków ubocznych, mogą one również zmniejszyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Na szczęście istnieje kilka alternatyw dla antybiotyków, w tym zabiegi miejscowe i codzienna pielęgnacja skóry.

Jedną z opcji jest unikanie doustnych antybiotyków na trądzik. Problem w tym, że doustne antybiotyki mogą sprawić, że Twoja skóra będzie bardziej wrażliwa na słońce. Antybiotyki mogą również zmniejszyć skuteczność doustnych tabletek antykoncepcyjnych, więc być może będziesz musiała przejść na prezerwatywy. Powinnaś unikać doustnych antybiotyków tak długo, jak to możliwe.

Inną opcją jest skorzystanie z dostępnych bez recepty środków na trądzik. Mogą one być bardzo pomocne w oczyszczaniu trądziku. Ale te metody nie są zalecane jako codzienna metoda. Nie ma gwarancji, że metody te oczyszczą Twój trądzik.

Unikaj niektórych leków

Jeśli masz ponad 30 lat, możesz chcieć unikać niektórych leków, które mogą powodować flare-up. Oprócz unikania niektórych leków, kluczem do zapobiegania trądzikowi jest zrównoważona dieta. Obejmuje to ograniczenie nabiału i cukrów rafinowanych w diecie. Zamiast tego zdecyduj się na niskoglikemiczne węglowodany złożone. Jedzenie zdrowej diety i stosowanie niekomedogennego kremu nawilżającego również pomoże Ci uniknąć wyprysków.

Choć trądzik często kojarzony jest z okresem nastoletnim, może rozwinąć się w późniejszym okresie życia. Wynika to z wahań hormonalnych, zwłaszcza w okresie rozrodczym. Z powodu tych zmian trądzik może się nasilać wraz z wiekiem. Niektóre leki i choroby podstawowe mogą pogorszyć objawy trądziku.

Unikaj zabiegów laserowych na blizny potrądzikowe

Jeśli masz więcej niż 30 lat, nie powinnaś poddawać się zabiegom laserowym na blizny potrądzikowe. Procedura może powodować powikłania, a nawet może być niebezpieczna. Ważne jest, aby omówić ryzyko z dermatologiem. Będzie on również chciał wiedzieć o wszelkich lekach lub suplementach, które możesz przyjmować.

Zabiegi laserowe polegają na wykorzystaniu światła o wysokiej energii do usunięcia zewnętrznej warstwy skóry i pobudzenia produkcji kolagenu w warstwach wewnętrznych. Procedura ta jest czasami łączona z terapią laserem nieablacyjnym. Inne opcje leczenia obejmują miejscowe olejki, takie jak Bio-Oil, masaż i arkusze silikonowe. Zabiegi te mogą zmniejszyć wysokość podniesionych blizn.

Zabiegi laserowe mogą poprawić wygląd blizn potrądzikowych i uzyskać bardziej wyrównany koloryt skóry. Nie są one jednak odpowiednie dla każdego. Przed zdecydowaniem się na leczenie laserowe należy skonsultować się z dermatologiem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *