Wizyta lekarska online – co warto wiedzieć

wizyta lekarska online

Ze względu na pandemię koronawirusa wiele poradni medycznych przeszło na zdalny tryb komunikacji z pacjentem. W jaki sposób przygotować się do wizyty lekarskiej online, aby całość przebiegła w sposób sprawny i bezproblemowy?

W jaki sposób przygotować się do rozmowy online z lekarzem?

Konsultacja lekarska w większości przypadków jest stresującym przeżyciem. Spowodowane jest to przede wszystkim charakterem takich spotkań – kojarzą się one bowiem z otrzymywaniem przykrych informacji i podejmowaniem trudnych tematów. Dodatkowo u niektórych osób może pojawić się roztargnienie, co będzie miało bezpośredni wpływ na jakość udzielanego świadczenia medycznego. Seniorzy i osoby niezaznajomione z technologią bardzo często niechętnie odnoszą się do konsultacji lekarskich online, dlatego warto wcześniej poznać podstawowe zasady takiej komunikacji – fragment ten pochodzi od redaktora portalu beautyone.pl. Usprawni to nie tylko przebieg wizyty, ale też i szybkość wdrożenia odpowiednich działań.

Po zarejestrowaniu się na wizytę lekarską online należy znaleźć informacje, dotyczące miejsca i sposobu komunikacji z pacjentem. Większość poradni wykorzystuje popularne komunikatory, takie jak Skype oraz WhatsApp. Niezależnie od narzuconej formy warto odpowiednio wcześniej zaznajomić się z platformą. Takie działanie oszczędzi również stresu zwłaszcza , gdy na horyzoncie pojawią się dodatkowe przeszkody techniczne. Do podstawowych działań niezbędnych do wykonania przed przystąpieniem do wizyty lekarskiej online zalicza się wygospodarowanie w domu cichej i spokojnej przestrzeni, połączenie się z lokalną siecią internetową oraz uruchomienie odpowiedniego komunikatora. Powyższe elementy warto wykonać z odpowiednim wyprzedzeniem – najlepiej kilkanaście lub kilkadziesiąt minut przed wyznaczoną godziną.

Przebieg internetowej konsultacji lekarskiej

Internetowa konsultacja polega na połączeniu się z pacjentem poprzez odpowiedni komunikator. Z reguły rozmowę tę inicjuje lekarz, który na początku powinien przedstawić się i potwierdzić tożsamość pacjenta. W niektórych przypadkach może zaistnieć również konieczność włączenia funkcji kamery w swoim urządzeniu – na to na celu dokładne przeanalizowanie obecnych objawów przez lekarza. W późniejszym etapie lekarz może poprosić o przedstawienie dokładnej historii choroby i wyników przeprowadzonych badań oraz zrelacjonowanie aktualnych odczuć przez pacjenta. Na czas konsultacji lekarskiej warto zatem przygotować wszelkie niezbędne dokumenty, aby czas przeznaczony na rozmowę z lekarzem nie musiał być marnowany na przeszukiwanie teczek i domowych szafek. Poprzez odpowiedni system specjalista jest w stanie również wygenerować odpowiednie skierowanie lub e-receptę. Szczególnie ta druga opcja jest coraz bardziej powszechna – zakup odpowiednich leków jest wówczas poprzedzony przekazaniem farmaceucie odpowiedniego kodu i numeru PESEL. Informacja o indywidualnym numerze recepty jest wysyłana na numer telefonu pacjenta.

Wady i zalety konsultacji lekarskiej online

Konsultacje lekarskie online pozwalają zaoszczędzić znaczną ilość czasu zarówno lekarzom, jak i pacjentom. Czas poświęcony na oczekiwanie na rozmowę ze specjalistą pacjent może spędzić w zaciszu swojego. Poprzez medyczne systemy elektroniczne można zrealizować większość działań – wypisać receptę lub wygenerować skierowanie przyjęcia na oddział szpitalny. Przeciwnicy tego sposobu komunikacji między pacjentem i lekarzem wskazują na obecność bariery odległości i gorszy poziom komunikacji. W większości przypadków online przeprowadzane są zazwyczaj jedynie pierwsze wizyty, natomiast kontakt z specjalistą lub bardziej skomplikowane przypadki medyczne są kierowane do kontaktu bezpośredniego.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *